Hledejme alternativy ke kůži, vlně a peří

TIP: vícejazyčný blog o veganství: vegan21.org

Hledejme alternativy ke kůži, vlně a peří

<<

Mnoho lidí argumentuje tím, že stačí nejíst maso a téměř celý problém zabíjení zvířat bude vyřešen. Kůži, vlnu, nebo peří považují za "vedlejší produkt" lidské lačnosti po mase. Není tomu ovšem tak.

Bezohledný jateční průmysl nevydělává pouze na prodeji masa, ale i na prodeji kůží či peří. Některé další části těl zvířat se prodávají na zpracování do čistících prostředků, do kosmetiky a jinam. Z vnitřností se vyrábí krmivo, nebo hnojivo, které lze také zpeněžit.

I někteří vegetariáni jsou v těchto ohledech nedůslední. Přitom v současné době není důvod nosit kožené opasky, ozdoby, bundy, či batohy. Samozřejmě že sehnat kvalitní nekožené zimní boty je o trochu těžší, ale rozhodně to není nic nemožného.

Někteří lidé argumentují tím, že nekožené boty jsou často syntetické a tudíž se jejich výrobou drancuje příroda. Pravdou však je, že přírodu ničí ve velkém měřítku právě chov tzv. hospodářských zvířat. Druhou pravdou je, že nekožené boty nemusí být vždy syntetické, ale mohou být vyrobeny z rostlinných materiálů. Před časem proběhla mezi ochránci zpráva, že boty by šly vyrábět možná i z jistého druhu vyčiněné houby. Především by musel od většiny společnosti být silný zájem o širší a kvalitní výrobu nekožené obuvi, pak by se výrobce s novými technologiemi jistě našel. Problém je zde opět v lhostejnosti lidí a v tom, že po smrti zvířat na jatkách je kůže stále dostatek za přijatelnou cenu, proto se nikdo nenamáhá hledat alternativy.

Podobná je i situace ohledně peří. Slepice, kachny, husy, či krůty vražděné na linkách jatečních drůbežáren jsou pro tyto firmy ziskem i skrze prodej peří. Toto však člověk soucitný se zvířaty nemusí dnes podporovat. Alternativních materiálů pro peřiny, deky, spací pytle a pokrývky všeho druhu, je dnes více než dost.

Co se týče vlny, ani zde nelze podporovat držení ovcí pro byznys s jejich vlnou. Je to obdobná situace jako u kůže a peří. Mohou však existovat i výjimky. Autor těchto řádků osobně navštívil v zahraničí společnost pro ochranu zvířat, která zachránila ovce před týráním nedobrými lidmi tím, že se jich ujala a poskytla jim pozemky s volným výběhem. Tyto ovce byly ovšem vyšlechtěné tak, že kdyby čas od času nebyla jejich vlna ostříhána, trpěly by. proti používání vlny v takovýchto a podobných případech nelze mít námitek.

Shrnutí: Chceme-li být důslednými ochránci zvířat, co nejméně podporujme i nošení doplňků z kůží a jiných částí z těl zvířat. Dělejme v tomto směru co možná nejširší osvětu, diskutujme s těmi, kteří kůže kupují i prodávají a předkládejme jim vhodné alternativy.

-ze-

<<