Odstraňme zbytečný hluk

TIP: vícejazyčný blog o veganství: vegan21.org

Odstraňme zbytečný hluk

<<

Hluk, zvláště ten nadměrný, škodí lidem, zvířatům i rostlinám. Někdy je opravdu zbytečný a proto bychom se měli zamyslet, zda jej přestaneme vytvářet.

Nejen každoročně o Silvestru, ale i při mnoha jiných svátcích, při oslavách, nebo prostě jen tak pro zábavu někteří lidé odpalují všelijaké dělbuchy, rachejtle či ohňostroje. Pomineme-li pro tentokrát debatu o úrovni tohoto počínání, můžeme se zamyslet nad tím, co to provádí se zvířaty. Ta, která jsou v okolí doslechu takového hluku (a jeho okruh bývá často značný) prožívají nemalý stres. Lesní zvěř prchá ve strachu a zmatku pryč, matky se strachují o svá mláďata, ptáci odlétají.... 

A psi, nebo kočky reagují někdy pudovým útěkem, při němž si mohou zapomenout pachově značit cestu a to jim pak znemožní návrat domů - jejich následný osud je pak často velmi krutý, a to všechno jenom a pouze proto, že se někdo chtěl lacině pobavit. Zde je odpovědnost nejen na těch, kdo hluk dělají, ale i na "majitelích" pejsků, kteří si je pořádně nehlídají.

Jsou i jiné situace, kde hluk přivádí zvířata do zbytečného strachu a stresu: například hlasité večerní koncerty na letních podiích, nebo neochota postavit protihlukovou bariéru u silnice s přilehlou lokalitou která je domovem zvířat.

Příkladů bychom našli vícero. Je důležité abychom sami omezili hluk na nevhodných místech, dále abychom svým blízkým předali tuto informaci a případně abychom i napomohli zjednat pořádek tam, kde intenzita hluku evidentně přesahuje hygienou schválené limity. Zkusme se vžít do pocitů zvířat a pak každý jednejme jak dovedeme.

<<