Unesco a lidojedi, aneb o neopodstatněnosti sokolnictví

TIP: vícejazyčný blog o veganství: vegan21.org

Unesco a lidojedi, aneb o neopodstatněnosti sokolnictví

<<

 

Tak naši lovci si oddychli, Unesco vzalo pod svá ochranná křídla české sokolnictví. Sláva, zas jedna tradice zachována...Docela chápu, že Unesco či EU, v podvědomém zděšení z nekontrolovatelného technicistního bujení, chce zachránit, co se dá, a je jim zdá se jedno, nejde-li o relikt, který měl kdysi reálnou důležitost pro život, důležitost, která již s úplnou změnou životních podmínek zcela vyčpěla.


   Myslím, že pokud Unesco chrání lov, tedy zabíjení zvířat v přírodě za situace, kdy mají všichni nabušené megamrazáky jídlem z hypermarketů, mohlo by zachránit taky třeba tradici lidojedství na Papui Nové Guinei? Proud turistů na Papuu by mnohonásobně zesílil, takový adenalin by si za své těžce vydělané peníze nenechal ujít žádný bohatší a obyčejnými památkami znuděný zápaďan...Možná, že by se za patřičný obnos mohl nechat i rituálně sníst - nebo aspoň ochutnat, ne? To by byla nezapomenutelná dovolená!


   Sokolníci se vezou na "natur-vlně", tedy na fobii současné populace z vlastní civilizace. Útěk do středověku je uvolňující relax...Samozřejmě, stejně jako myslivci se hájí tím, že nejde jen o lov...že jsou zároveň užiteční přírodě, kde dravce chrání atd atd...To by jim nikdo nebral v případě, že by to dělali i tehdy, kdy by jim zábavný lov a omezující drezůrování byly zatrženy. Kolik by poté zůstalo myslivců a sokolníků?


  Z toho je, alespoň mě, zřejmé, že hlubokým základem těchto sklonů je brutální živočišný sklon, vystupňovaný v radost z ovládání a zabíjení. To je ten hnací motor na venek líbivých, pro život a obživu již zcela nepotřebných aktivit, které se tak z dřívější nutnosti mění v současnou perverzi.


Viděl jsem v televizi jednu akci sokolníků - malá loučka, obehnaná kruhem nastavěných automobilů, do něhož byli z klece  vypouštěni zděšeně pobíhající zajíci, na něž byli zase vypouštěni sokoli. Za úspěšný "lov" byli samozřejmě náležitě pochváleni a odměněni /byli už jistě předem úmyslně pořádně vyhládlí/, než jim hlava opět zmizela v oslepující kožené čepičce...


Stejně tak na tom jsou i myslivci. Již jsem psal o tom, jak jsem se loni přimotal k "honu", kdy byli bažanti v klecích "nainstalováni" do jinak zcela zvířat prostého remízku, načež byli na povel vypouštěni vstříc kanonádě zelených milovníků přírody....


    Zklamání z toho, že po r. 89 nedošlo k hodnotovému vývoji v této oblasti k lepšímu, ale spíše k horšímu, si přidávám "za klobouk" k dalším zklamáním svých, zřejmě velmi naivních, nadějí z dob již zase 21 let minulých......                                  Karel z lesa

 

p.s.: Co k článku dodat? Souhlasíte-li, že sokolnictví je věc neopodstatněná a nehumánní, prostě nepodporujte svojí návštěvou podobné aktivity, odraďte od návštěv sokolnických programů své blízké a veřejně se k tématu vyjadřujte, nebo diskutujte přímo se sokolníky.                                          

-ze-

<<