ZOO a safari - vzdělávání, nebo zábava?

TIP: vícejazyčný blog o veganství: vegan21.org

ZOO a safari - vzdělávání, nebo zábava?

<<

Jak již bylo řečeno na jiném místě tohoto webu: Domorodé lidi z dalekých zemí si také nevozíme k nám a nezavíráme je do klecí.

Kdo z nás by měnil se zvířetem v zoo?

Když zoo přispívá k odchování ohrožených zvířat a snaží se je pak navrátit zpět do přírody, pak to může být dobré. Ale kolik je takových případů v poměru k množství druhů zvířat držených v klecích pro zábavu?

Jistě že safari je lepší než zoo s malými prostory, ale není to něco jako moci si vybrat zda budu držen v domě, nebo v domě se zahradou? Bylo by správné držet v safari uprostřed Evropy tučňáky či lední medvědy? Safari je každopádně oproti klecové zoo krokem k lepšímu, ale stoprocentní ideál to většinou není. Navíc se pro mnohá zvířata nehodí.

Našim dětem zoo ukazuje smutná zvířata držená v klecích. Z toho děti vstřebají spíše nepřirozený dojem o skutečném životě zvířat.

Vezměme děti raději do přírody a učme je s úctou pozorovat zdejší zvířata, nebo jim pusťme kvalitní dokumenty o životě cizokrajných zvířat.

Když už s dětmi do zoo jdeme (aby neměli pocit ochuzení), snažme se jim alespoň citlivě naznačit, že například ten a ten pták nalétá v přírodě svobodně kilometry za den a že voliéra není něco co by ho těšilo. Ani hada ve skleněném teráriu jeho úděl netěší.

Bylo by zajímavé spočítat, jak efektivní by byla pomoc ohroženým zvířatům, kdyby se všechny peníze určené na provoz zoologických zahrad daly na ochranu zvířat v jejich přirozeném a svobodném prostředí.

-ze-

<<