Trochu jiná deprese

TIP: vícejazyčný blog o veganství: vegan21.org

Trochu jiná deprese

<<

 

Na lidi s jarem přicházejí deprese spojené s "jarní únavou". Na ekologicky, a ještě více esteticky cítícího člověka dopadá zjara deprese poněkud jiná..S nesmlouvavou děsivostí se na jakýchkoliv zelených plochách, které jsou v dosahu člověka, objeví ten stále narůstající nerozložitelný bordel odpadů a odpadků. Než to zas alespoň z menší části pokryje "milosrdná" vegetace, obnažené lidství bude řvát z příkopů, mezí, trávníků, křovisk, remízků....

Je to na psychiatra..většina lidí se naučila vytvářet jakousi rezistenci, která jim umožňuje takovouto krajinou chodit, bordel nevnímat a radovat se z výletu /oni ten bordel přece neudělali/. K mé bídě, tímto typem imunity jsem nebyl obdařen. Nejsem schopen nevidět, ať dělám, co dělám. Buď musím z batohu vyrvat igelitku, sbírat a táhnout ten hnus ssebou, nebo utéct jinam..To ale moc nepomáhá. Utíkat lidské duši moc neprospěje.


Jsem zvědav, jak zde v Ml. Boleslavi zafunguje nový projekt s monstrózním počtem metařů. Bude větší čisto, nebo naopak lidé budou s ještě lehčím svědomím odhazovat cokoliv přímo na chodník, s vědomím, že přijde nějaký příslušník nižšší společenské vrstvy v oranžové vestě a jejich odpad uklidí? Uvidíme.

Ale zpět k příměstské přírodě, např. venkovským silnicím a jejich příkopům. Zachovat stromy podél nich je prioritou, ale myslím, že pro onen typický prvek české krajiny je třeba víc...Uklidit. To Správa silnic neudělá, byť příkopy seká. Souvislé řady stále narůstajících odpadů - hlavně petek a jiných plastů - dokážou tutově zničit zážitek z krajiny každému, kdo se nepohybuje alespoň rychlostí 80 km/hod.

Měl bych malý, naivně donkichotský tip : Pokud je zde ještě někdo, kdo má nějaký zbytek volného času a není v něm zcela zmožen únavou, je možné si vzít nad některými úseky takový trvalý patronát. nespoléhat na žádné firmy, vzít pytle a dvakrát, či aspoň jednou za rok ten "svůj" úsek projít, zatnout zuby, vysbírat.

Dokonce v některých případech je možno očekávat mírné zlepšení /čím méně bordelu člověk vidí, tím menší odvahu má ho sám udělat, pochopitelně až na ty primitivy, které neodradí vůbec nic../. Já to takhle dělám. Ne z hrdinství, ale ze zoufalství. Prostě poplivanou krajinu nesnesu.       Karel z Ráje

<<