Domácí chléb a slané pečivo - ve veganském stylu

TIP: nové stránky o veganství a web ticháRadost.cz

Domácí chléb a slané pečivo - ve veganském stylu

<<

 

Jednoduchý celozrnný chléb

Potřebujeme: 700g pšeničné celozrnné mouky, 700g žitné celozrnné mouky, 4 lžíce sojové mouky, 2 lžíce ovesných vloček, 100g droždí, 1/2 l vody, sůl, kmín.

Postup: Droždí vložíme do vlažné vody spolu s ovesnými vločkami, zamícháme a necháme kynout. Po několika minutách vmícháme žitnou mouku a necháme opět kynout. Po krátké přestávce zaděláme pšeničnou mouku a opět necháme kynout. Chvíli počkáme a pak přidáme sojovou mouku, sůl a kmín. Vše důkladně promícháme a propracujeme těsto.

Připravenou formu (např.na biskupský chlebíček) vymažeme rostlinným olejem či tukem a asi do poloviny (dle velikosti) ji zaplníme těstem, které necháme ještě asi 30 minut dále kynout. Poté těsto potřeme vodou a vložíme do naplno rozehřáté trouby. Pečeme takto 20 minut, pak zmírníme teplotu  a na mírném ohni pečeme ještě asi hodinu. Před dopečením potřeme vodou. Hned po upečení chléb vyklopíme z formy a zabalíme do bavlněné čisté utěrky.

 

Skorocelozrnný chléb

Potřebujeme: 800g celozrnné pšeničné mouky, 500g celozrnné žitné mouky, 400g polohrubé bílé mouky, 30g kvasnic, krajíc chleba, lžíce kmínu, lžíce lněných semínek, 3 plné vrchovaté lžičky mořské soli.

Postup: Asi 12 - 15 hodin před pečením (např. večer) vložíme do přibližně půllitru vlažné vody 30g kvasnic, nadrobený krajíc chleba, 400g bílé mouky a vše dobře promícháme. V míse přikryjeme plátěnou utěrkou a do rána necháme kvasit. Ráno do mísy důkladně vmícháme všechny ostatní ingredience a pečlivě uhněteme těsto.

Vodu přidáme dle potřeby, ale dbáme na to aby těsto bylo spíše trochu hustější. Těsto dáme do olejem vymazaných forem s dostatkem prostoru pro nabrání objemu hmoty a necháme vykynout. Pak pečeme asi hodinu na středně silném plameni.

 

 Ovesný chléb

Potřebujeme: 15g čerstvého droždí, asi 350 ml vlažné vody, 120g pšeničné hladké mouky, 130g ovesných vloček, zarovnanou lžičku soli, lžičku sladkého sirupu či cukru.

Postup: Do půl sklenice vlažné vody nasypeme droždí, necháme ho zde 5 minut stát a pak promícháme s vodou. Po té vmícháme všechny ostatní ingredience a dle potřeby přidáme vodu. Těsto hněteme na pomoučeném válu asi 10 minut, až je hladké a pružné. V míse přikryté utěrkou jej pak necháme kynout necelé 2 hodiny - až zdvojnásobí svůj objem. Pak těsto stlačíme rukou a necháme ještě 10 minut odpočinout.

Vložíme do vymazané formy a necháme ještě hodinu dokynout. Potřeme vodou a posypeme vločkami. Při teplotě 200 stupňů necháme péct asi 1 hodinu. Trouba musí být předehřátá. Zda je chlép dopečený poznáme podle zlatavě hnědé kůrky a dutého zvuku při poklepání na spodní stranu. Vychladnout jej necháme na mřížce.

 

Mrkvový chléb

Potřebujeme: 15g čerstvého droždí, 350ml vlažné vody, 300g hladké pšenišné mouky, 200g celozrnné mouky, 2 lžičky soli, 250g nahrubo nastrouhané mrkve, 15g rozehřátého rostlinného másla, nebo oleje.

Postup: Droždí vmícháme do půl sklenice teplé vody a necháme 5 minut stát. Smícháme s ostatními přísadami a vše dobře promícháme. Vodu dáme dle potřeby. Na pomoučeném válu hněteme těsto tak, aby bylo hladké, ale stále lepkavé. Necháme kynout 90 minut v míse pod utěrkou.

Pak těsto stlačíme rukou a necháme 10 minut odpočinout. Z těsta vytvarujeme kulatý bochník, který necháme na pomoučeném plechu asi třičtvrtě hodiny dokynout. Pečeme v předehřáté troubě při 200 stupních dozlatova. Lze péci v mnoha jiných zeleninových variantách.

 

Ořechový chléb

Potřebujeme: 15g čerstvého droždí, 350ml vlažné vody, 250g hladké pšeničné mouky, 125g celozrnné žitné mouky a 125g celozrnné pšeničné mouky, 2 lžičky mořské soli, 150g vyloupaných a na hrubo nasekaných vlašských ořechů.

Postup: Droždí vmícháme do 100ml vlažné vody a necháme 5 minut být. Ve velké míse smícháme mouky se solí. Do středu uděláme důlek a do něj vlijeme vodu s droždím. Z okrajů zahrneme vodu moukou a uhněteme těsto, které pak necháme asi 20 minut "vyskočit". Uprostřed těsta pak opět vytvoříme důlek a přidáme trochu mouky a vodu dle potřeby - na pomoučeném válu uhněteme v pevné a vlhké těsto. Ke konci hnětení zapracujeme ořechy.

V míse pod utěrkou necháme kynout asi 90 minut. Pak těsto stlačíme rukou a necháme asi 10 minut odpočinout. Z těsta pak vytvarujeme asi 25 cm dlouhý válec a na pomoučeném plechu necháme ještě asi 45 minut dokynout.  Pečeme v předehřáté troubě na plechu potřeném olejem asi při 200 stupních po dobu jedné hodiny.

 

 Pitta - arabský chléb 

Potřebujeme: 15g čerstvého droždí, půl lžičky krystalového cukru, asi 300ml vlažné vody, 250g hladké bílé mouky, 250g jemné celozrnné mouky, 1 lžičku soli, 2 lžíce panenského olivového oleje plus trochu navíc na obalení těsta.

Postup: Ve 100ml vlažné vody zamícháme droždí s cukrem a vlijeme do všech ostatních ingrediencí, které jsme promíchali v míse. Vodu přidáme dle potřeby. Na pomoučeném válu hněteme asi 15 minut těsto, které pak vložíme do olejem vymazané mísy, kde ho otáčíme, až bude celý jeho povrch řádně mastný. Necháme vykynout asi 30 minut, pak těsto stlačíme rukou a necháme odpočinout.

Hmotu rozdělíme na osm stejných kusů a vytvarujeme kuličky, které pak rozválíme na placky silné asi půl centimetru, s průměrem něco málo přes 20 centimetrů. Pod utěrkou necháme 20 minut dokynout. Dva plechy posypané moukou dáme na pět minut do trouby a pak na ně položíme placky, které při 220-ti stupních pečeme asi 5-10 minut, až se placky nafouknou. Po upečení a částečném vychlednutí zabalíme placky do utěrky aby neokoraly.

 

Domácí (polo)žitný chléb

Potřebujeme: 250g celozrnné žitné mouky, 150g pšeničné celozrnné mouky (chcete-li celožitný hutnější chléb, nahraďte pšeničnou mouku moukou žitnou), 150g hladké bílé pšeničné mouky, 300ml vlažné vody, jedna kostka droždí (42g), mořská sůl- 1 lžíce, kmín-2 lžičky, ocet-1 lžíce, špetka cukru.

Postup: Ve 100ml vlažné vody důkladně rozmícháme droždí - to po pěti minutách stání nalejeme do důlku uprostřed směsi kterou jsme namíchali ze všech ostatních ingrediencí. Přidáme i zbylou vodu. Alespoň 10 minut intenzivně mícháme a poctivě propracováváme těsto. V případě že je těsto suché, můžeme přidat trošičku vody. Po té dáme těsto na teplé místo a přikryté utěrkou musí asi 1 hodinu kynout.

Dokynuté je v případě, že nejméně zdvojnásobilo svůj objem a když do něj na zkoušku píchneme prstem, zůstane v něm důlek a nelepí se. Na pomoučeném vále nebo stolu ještě chvíli těsto zpracováváme (překládáním napůl a stlačováním od sebe), pak vytvarujeme kulatý vyšší bochník a položíme ho do na 250 stupňů vyhřáte trouby na plech vystlaný pečícím papírem.

Před tím ještě bochník potřeme mírně slanou teplou vodou. Plechový hrnek s vodou dáme do trouby vedle bochníku. Asi 15 minut pečeme na 250 stupňů a po té teplotu zmírníme na 160 stupňů a pečeme dalších asi 50 minut - dle druhu trouby. V průběhu pečení i po něm můžeme chléb potřít slanou vodou. Vychladnutí trvá asi 2 hodiny a je lépe nechat chléb na mřížce.

 

Bílý vekový chléb

Potřebujeme: 1kg pšeničné bílé mouky, jednu kostku droždí (42g), lžičku cukru, asi půllitr vody, 2 lžičky mořské soli, 1 lžička kmínu, velká lžíce klasického octa.

Postup: V 200ml vlažné vody rozmícháme droždí s cukrem a necháme 5 minut odstát. Pak vlijeme do směsi ostatních ingrediencí a důkladně promícháme. V míse pod utěrkou necháme kynout až těsto zdvojnásobí svůj objem. Pak opět propracováváme, tentokrát na pomoučeném válu Těsto nesmí být tuhé. Vytvarujeme kulatý bochánek, posypeme mouku a opět ho necháme kynout - asi 30 minut. Pak jej ještě jednou propracujeme a znovu necháme pod utěrkou kynout - tentokrát krátce.

Těsto vytvarujeme do podoby jedné delší nižší veky, nebo do dvou menších a vložíme na olejem vymazaný plech do troby předehřáté na 200 stupňů. Pečeme asi 90 minut, přičemž kolem třicáté a šedesáté minuty chléb na chvilku vyjmeme z trouby a potřeme studenou vodou. Po hodině a půl bude chléb hotový.

 

Chléb s olivami a kořením

Potřebujeme: Třičtvrtě kostky čerstvého droždí, 2 lžičky mořské soli, nejméně 300ml teplé vody, asi třičtvrtě kilogramu polohrubé mouky, 250g celozrnné pšeničné mouky, 200g černých vypeckovaných oliv, asi 130ml panenského olivového oleje, špetku rozmarýnu, špetku kmínu a špetku majoránky.

Postup: Droždí rozmícháme ve sklenici teplé vody, necháme ho asi 15 minut stát a pak ho vmícháme do směsi ze všech ostatních ingrediencí. Důkladně propracujeme těsto a necháme ho stát asi třičtvrtě hodiny na teplém místě. Pak těsto znovu propracujeme a zaplníme jím poloviny připravené formy. Těsto by mělo při kynutí zdvojnásobit svůj objem - tedy forma by měla být vrchovatě plná. Vložíme do trouby předehřáté na 180 stupňů a pečeme do zlatova nejméně půl hodiny. Vyjmeme, necháme asi ještě čtvrthodinku ve formě, pak vyklopíme a počkáme až chléb vychladne. Dobrou chuť.

 

Chléb šmakový s vločkami a mrkví

Potřebujeme: 400g pšeničné mouky a 400g špaldové mouky, 100g předem namočených ovesných vloček, 1 menší nastrouhanou mrkev, asi třetinu kostky kvasnic, necelou půlku lžíce soli.

Postup: V teplé vodě rozpustíme droždí a po chvíli promícháme s ostatními ingrediencemi. Asi 10 minut vypracováváme těsto, které pak necháme asi 1 hodinu kynout v míse pod utěrkou na teplém místě. Pak opět propracováváme asi 5 minut, pak vytvoříme kulatý bochník a ještě dalších 45 minut necháme kynout. Po té bochník vložíme v plechu potřeném olejem do trouby a pečeme asi 40 minut při 200 stupních.

 

Žitné bochánky (15 kusů střední velikosti)

Potřebujeme: 250g běžné žitné mouky, 50g vařených brambor, asi 50g hladké plnotučné sojové mouky, necelý čtvrtlitr vody, lžičku soli, lžičku cukru, kmín na posyp, větší poloviny klasické kostky droždí, vhodný olej na vymazání plechu.

Postup: Ve sklenici smícháme droždí s cukrem, solí a vlažnou vodou a necháme 5 minut stát. Pak vlijeme do mísy se směsí ostatních ingrediencí, včetně na jemno rozmačkaných brambor a vypracujeme těsto které necháme kynout asi hodinu. Pak z těsta vytvoříme bochánky, které necháme na vymazaném plechu ještě minimálně 15 minut kynout. Pak do bochánků nožem vyřízneme kříž, posypeme kmínem a špetkou hrubé soli a dáme při asi 160-ti stupních péct dozlatova v troubě.

 

Užitečné informace o pečivu zde:

https://www.svobodavsem.cz/veganske-pecivo/

<<