Ryba - cítící bytost

TIP: vícejazyčný blog o veganství: vegan21.org

Ryba - cítící bytost

<<

"Nyní už se na vás mohu dívat s čistým svědomím", řekl známý spisovatel a vegetarián Franz Kafka, když pozoroval u svého přítele ryby v akváriu.

Známý a dlouholetý vegan a bojovník za práva zvířat Paul McCartney vzpomíná: "Kdysi, před mnoha lety, jsem rybařil. Když jsem chytil rybu na háček a tahal jsem ji z vody, všiml jsem si najednou, jak zoufale a naléhavě svými rty lapá po dechu, jak nechce zemřít. Pochopil jsem, že chce žít, zrovna tak, jako chci žít já. V tu chvíli se cosi změnilo hluboko v mém nitru."

Joaquin Phoenix: "Byl jsem tenkrát malý chlapec, avšak na ten den si vzpomínám velmi dobře. Společně s ostatními členy naší rodiny jsme chytali ryby z lodi. Viděl jsem, jak se ulovená ryba zběsile cukala a bojovala o svůj život. Aby ji dospělí omráčili, udeřili s ní o stěnu lodi. Bytost, v které do té chvíle pulzoval život, zemřela krutou smrtí. Já i moji malí sourozenci jsme pochopili, co krutého a smutného se vlastně stalo."

"Nikdy nebudu jíst ty, které osobně znám. Pro mě je jíst rybu jako jíst psa. Poznal jsem, že ryby jsou tak dobromyslné, zvídavé, mají svou osobnost, jsou citlivé a velmi trpí, když jsou zraněny." To jsou slova jednoho z předních mořských biologů, známého oceánografa Silvia Earle.

-ze-

<<