Bezprizorní kočky potřebují naši pomoc

TIP: nové stránky o veganství a web ticháRadost.cz

Bezprizorní kočky potřebují naši pomoc

<<

Známý humanista a vegetarián Albert Schweitzer říkal: "Existují dvě útočiště před bídou světa - hudba a kočky."

Kočky jsou nádherná stvoření a když se snimi člověk setká na hlubší úrovni, nemůže jinak, než si je navždy zamilovat.

Většina lidí považuje kočky za krásná zvířata. Přesto paradoxně jsou to tvorové, která v okolích lidských obydlí trpí opravdu mnoho. Kdo se zatím nezajímal o tento problém hlouběji, nemusí tomu věřit. Pravdou ale je, že zatímco u psů se podařilo zřídit mnoho útulků a ve městě už mnoho opuštěných psů nepotkáte, s kočkami je to bohužel o mnoho horší.

Mnoho lidí má kočku zažitou jako zvíře polodomácí a zároveň jakoby polodivoké, které si žije vlastním životem a nějak se o sebe postará...

Obrovské množství koček je však zcela bezprizorních, trpí na ulici hlady a nemocemi a lidský soucit je často jediné, co jim může pomoci.

Je možné diskutovat o složitosti a vhodnosti brát kočku zvyklou na svobodný život do lidských domovů. Pravdou ale také je, že nebudeme-li kočky šetrně a s odbornou radou odchytávat a kastrovat a po té do konce života trpělivě krmit, bude se utrpení násobit a bude v čase rychle růst geometrickou řadou. Je tedy třeba jednat.

Pak je tu mnoho koček, které byly plně domestikované a po té vyhozené z bytů lidí. Takové často nedokáží žít venku ani po kratší dobu a pro ně je i malý byt lepší než pomalé umírání kdesi v příkopě.

Samozřejmostí by mělo být poskytnutí hezkého života těmto bytostem  - každodenní hlazení, kvalitní strava, vyžití, okna bytu zasíťovaná proti pádu zvířete...

Jen v ČR je zřejmě bezprizorních koček minimálně statisíce, možná mnohem více. Je jen na nás lidech, zda se o ně co nejlépe postaráme v našich domovech, nebo zda alespoň podpoříme kočičí útulky.

 

<<